Wytrysk spermy

Wytrysk to potoczna nazwa ejakulacji (łac. eiaculatio), czyli wypływu spermy z penisa. Jest to odruch sterowany przez ośrodek ejakulacji, który znajduje się w odcinku lędźwiowym rdzenia kręgowego.

U mężczyzny ejakulacja jest poprzedzona skurczem mięśni gładkich, zlokalizowanych w wewnętrznych narządach płciowych. Mięśnie gładkie kurczą się w efekcie odpowiedniego pobudzenia ośrodka ejakulacji. Na skutek tych skurczów następuje wzrost ciśnienia, który powoduje, że sperma przesuwa się z najądrza w kierunku nasieniowodów gruczołu krokowego (prostaty), a z nich przemieszcza się do rozszerzenia początkowego odcinka cewki moczowej. Zwieracz cewki moczowej jest wtedy zaciśnięty, co oznacza, że podczas stosunku niemożliwe jest oddanie moczu. Z cewki moczowej ejakulat jest wyrzucany w efekcie skurczów mięśnia opuszkowo-jamistego. Te skurcze trwają przez kilka sekund i powtarzają się regularnie mniej więcej co 0,8 sekundy. Na ich skutek następuje otwarcie przewodu wytryskowego, a sperma wytryskuje z penisa, czemu towarzyszy orgazm. Momenty skurczów to tzw. pierwsza faza ejakulacji. Wytrysk to druga faza ejakulacji, zwana ejakulacją właściwą.

Jeszcze przed skurczami ejakulacyjnymi z penisa może wydostać się płyn preejakulacyjny. Nawet jego jedna kropla może zawierać miliony plemników, dlatego stosunek przerywany jest bardzo zawodnym środkiem zapobiegania ciąży.

Przed wytryskiem pojawia się uczucie „wędrówki nasienia”, które może być dla mężczyzny bardzo przyjemne. Sama ejakulacja może następować po ciśnieniem albo jako wyciek.  Możliwy jest kilkukrotny wytrysk po niewielkich przerwach, jednak zdolność do ponawiania wytrysku jest właściwa tylko dla niektórych mężczyzn.

Istnieje pewien próg, powyżej którego można mówić o wytrysku prawidłowym. Za brak zakłóceń w funkcjonowaniu seksualnym uznaje się stan, gdy wytrysk pojawia się nie wcześniej niż w dwie minuty po rozpoczęciu penetracji. Jeśli ejakulacja notorycznie pojawia się w czasie krótszym niż dwie minuty, można mówić o wytrysku przedwczesnym (łac. eiaculatio praecox), który jest najczęściej występującym zaburzeniem ejakulacyjnym. Inną dysfunkcją ejakulacji to wytrysk opóźniony (łac. eiaculatio retardata), który polega na tym, że pomimo erekcji do wytrysku dochodzi zbyt późno, niż przewiduje to norma, lub później, niż życzyliby sobie tego partnerzy seksualni.  Istnieje także wytrysk wsteczny (łac. eiaculatio retrograda). W takim przypadku sperma, zamiast wytrysnąć z penisa, cofa się z powrotem do cewki moczowej. Skrajną dysfunkcją jest anejakulacja, czyli całkowity brak wytrysku. Każde to zaburzenie należy leczyć w inny sposób i każde z nich wynika z właściwych sobie przyczyn.

 

Jedna myśl na temat “Wytrysk spermy”

  1. Sex w wodzie zazwse wywoływał we mnie spotęgowanie odczuć. Może to świadomość, że to miejsce publiczne (baseny,jeziora, morza), a może fakt, że to zazwse było nieoczekiwane\niespodziewane.Teraz mam tą opcję’ nieaktywną Obecna partnerka nie bardzo ma na to ochotę, właśnie na wzgląd na moją przeszłość Pozostaje wanna w sumie nie narzekam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *