Przedwczesna ejakulacja

Przedwczesna ejakulacja (łac. eiaculatio praecox), znana także pod nazwą przedwczesnego wytrysku, to dysfunkcja seksualna, która polega na nastąpieniu ejakulacji wcześniej, niż chcieliby tego partnerzy seksualni. O przedwczesnej ejakulacji mówi się, gdy wytrysk pojawia się jeszcze przed rozpoczęciem stosunku lub tuż po jego rozpoczęciu – czyli nie później, niż po dwóch minutach lub po wykonaniu najwyżej piętnastu ruchów frykcyjnych.

Pojawienie się przedwczesnej ejakulacji jest wytłumaczalne w niektórych sytuacjach i wtedy nie stanowi ona zaburzenia, np. gdy mężczyzna powraca do aktywności seksualnej po pewnym czasie abstynencji seksualnej lub gdy stosunek dotyczy młodego mężczyzny bez większego doświadczenia w łóżku. O zaburzeniu mówimy natomiast, gdy problem dotyczy mężczyzn w miarę regularnie uprawiających seks i gdy powtarza się przy każdym stosunku lub w większości stosunków.

Przedwczesna ejakulacja należy do najczęściej występujących zaburzeń w funkcjonowaniu seksualnym. Uskarża się na nią blisko 37% Polaków i jedna trzecia aktywnych seksualnie mężczyzn na całym świecie.

Istnieje wiele przyczyn, które mogą powodować problemy z ejakulacją. Może to być wina nieprawidłowych nawyków z przeszłości – w tym np. częstej, pospiesznej masturbacji, nawyku odbywania stosunku przerywanego lub szybkiego seksu. Ponadto przedwczesna ejakulacja dotyka często mężczyzn, dla których moment inicjacji seksualnej nie był przyjemny i wiązał się z negatywnymi przeżyciami. Niektórzy mężczyźni po prostu podniecają się zbyt szybko – na sam widok partnerki lub po niewielkiej tylko stymulacji żołędzi. Inni odczuwają podświadomy strach przed kobietami lub niechęć do nich, co też może powodować przedwczesną ejakulację. Problem może powstać z powodu schorzeń neurologicznych, uszkodzeń mózgu, nerwicy, depresji, zaburzeń w gospodarce neuroprzekaźników i gospodarce hormonalnej. Przyczyną wczesnego wytrysku pojawia się też z powodu zadaniowego nastawienia do seksu, czyli nakierowania się wyłącznie na spełnienie roszczeń partnerki seksualnej.

Na szczęście przedwczesna ejakulacja może i powinna być leczona. Skuteczność leczenia wynosi ponad 90%. Przed podjęciem odpowiedniej metody leczenia należy skonsultować się z lekarzem. Leczenie może polegać na farmakoterapii, czyli podawaniu leków, które mają na celu uregulowanie gospodarki neuroprzekaźników. Istnieją też ziołowe tabletki na wydłużenie stosunku, specjalne żele lub maści nakładane przed stosunkiem na penis oraz prezerwatywy przedłużające seks. Preparaty te można stosować łącznie z wykonywaniem ćwiczeń, które wyuczają kontroli ejakulacji i opóźniają wytrysk.

Jedna myśl na temat “Przedwczesna ejakulacja”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *